Το … φινλανδικό ντεμπούτο του Ρεχάγκελ!

Mε αφορμή τον σημερινό αγώνα της Εθνικής μας στην Φινλανδία,ας θυμηθούμε το άσχημο ντεμπούτο του Γερμανού κόντρα στους σημερινούς αντιπάλους μας…

Ο Ότο Ρεχάγκελ έκατσε για πρώτη φορά στον πάγκο της εθνικής ομάδας ποδοσφαίρου στο Ελσίνκι με αντίπαλο την Φινλανδία. Η εμφάνιση της εθνικής μας ήταν τραγική. Οι Φινλανδοί επικράτησαν με 5-1 (4-1 το ημίχρονο) και το ματς πέραν όλων των άλλων,συνοδεύτηκε από ένα «χοντρό» επεισόδιο του Γρηγόρη Γεωργάτου με τον Γερμανό τεχνικό.Μετά από αυτό,η καριέρα του Γεωργάτου στην εθνική τέλειωσε στον 35ο αγώνα του.

Η Ελλάδα ήταν τελείως ασύνδετη,με την φινλανδική τριάδα Λιτσμάνεν-Κόλκα(παίκτης του Παναθηναϊκού εκείνη την περίοδο)-Φόρσελ να πετά κυριολεκτικά φωτιές στην επίθεση.Μόνο και μόνο το σκορ του ημιχρόνου τα λέει όλα,με το Γιώργο Καραγκούνη να αποτελεί το μοναδικό μας διασωθέντα,πετυχαίνοντας μάλιστα το πρώτο του προσωπικό γκολ με τα γαλανόλευκα.Οι μεγάλες επιτυχίες που πέτυχαν τα επόμενα χρόνια Ρεχάγκελ και ποδοσφαιριστές,έχουν ωστόσο σβήσει από τη μνήμη μας αυτό το παιχνίδι,ελπίζοντας απόψε να πάνε όλα καλά για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα.